Zeytinyağı Şişesi ve Zeytinyağı Saklama Koşulları

Zeytinyağı Şişesi ve Zeytinyağı Saklama Koşulları

Yüzyıllardır sofraların vazgeçilmelerinden olmayı başaran zeytinyağını en sağlıklı ve en lezzetli haliyle tüketime sunmak ve tazeliğini korumak için zeytinyağı şişesini özenle seçmek gerekir. Çünkü zeytinyağı şişesi ve doğru saklama koşulları, zeytinyağının son tüketim tarihine kadar o çok beğenilen tadının, kıvamının ve kalitesinin korunmasında önemli bir role sahiptir.

Zeytinyağı Şişesi Nedir?

Zeytinyağı şişesi, zeytinyağını en ideal şekilde saklamak için özel olarak tasarlanan ve camdan üretilen önemli bir mutfak aracıdır. Zeytinyağı kadar dikkat çeken zeytinyağı şişesi şık bir görünüme sahiptir. Bu nedenle özenle hazırlanan şık sofralarda bile zeytinyağı için farklı bir sunum aracına gerek duyulmaz.

Zeytinyağı Şişesi Çeşitleri Nelerdir?

Zeytinyağı şişesinin birçok farklı çeşidi bulunur. Saklama ve kullanım aşamalarında özellikle tüketiciye önemli avantajlar sunan zeytinyağı şişesi çeşitleri şunlardır:

Cam Zeytinyağı Şişesi

Cam, gıda maddelerini saklamak için en ideal koşullar sunan materyaldir. Bu nedenle zeytinyağını cam zeytinyağı şişesinde muhafaza etmek gerekir.

Sprey Zeytinyağı Şişesi

Özenle hazırlanan yemeklere, özellikle de servis tabağına yapılan o son dokunuşlar muhteşem bir görüntü oluşturulmasında etkilidir. Mükemmel bir kullanım deneyimi sunan sprey zeytinyağı şişesi, harika sunumlar yapmayı sevenler için idealdir.

Koyu Renk Zeytinyağı Şişesi

Güneş ışığı ve yapay ışık zeytinyağının kalitesini bozar. Kısa sürede zeytinyağının tadında ve besin değerinde olumsuz değişikliklerin yaşanmaması için koyu renk zeytinyağı şişesi tercih etmek önemlidir.

Siyah Zeytinyağı Şişesi

Işık geçirgenliği oldukça az olan siyah zeytinyağı şişesi şık, göz alıcı ve asil bir görünüme sahiptir. Bu nedenle özellikle restoran, cafe ve otellerde bu dikkat çekici zeytinyağı şişelerine rastlamak mümkündür.

Plastik Zeytinyağı Şişesi

Zeytinyağının her türlü kokuyu çekme özelliği vardır. Kokuları içine hapsetmesi, tadının önemli ölçüde bozulmasına neden olur. Plastik, kısa sürede koku yaratan bir materyaldir. Bu nedenle plastik zeytinyağı şişesinde depolanan, saklanan ve kullanılan zeytinyağının tadı fark edilir derecede değişir.

Zeytinyağı Şişesi Nasıl Temizlenir?

Zeytinyağı, bulaştığı alandan zor temizlenir. Bu nedenle zeytinyağı şişesini temizleme düşüncesi birçok kişiye imkânsız gibi görünebilir. Fakat mutfakta sık kullanılan bazı malzemeler zeytinyağı şişesi temizliğinde şaşırtıcı derece etkilidir. Yağı şişeden kolay bir şekilde temizlemek için sirke, kahve telvesi, limon suyu, pirinç, kaya tuzu ve karbonat kullanılması yeterlidir. Bu malzemelerden herhangi biri ve su yardımıyla kısa süre içinde zeytinyağı şişesi kolaylıkla temizlenebilir.
Cam Zeytinyağı Şişesi

Zeytinyağı Saklama Koşulları Nelerdir?

Zeytinyağını lezzetli ve keyifli bir şekilde tüketebilmek için uygun koşullarda saklamak önemlidir. Zeytinyağı için en ideal saklama ortamı; ışıksız, serin, kokusuz ve rutubetsiz alanlardır. Zeytinyağı şişesi genellikle şık bir tasarıma sahiptir. Bu nedenle mutfaklarda genellikle tezgâh veya masa üzerinde bekletilir. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmasa bile aydınlatma ışığına maruz kaldığı için tezgâh ve masa üstü zeytinyağı için ideal bir bekletme alanı değildir.

Zeytinyağı Şişesi

Zeytinyağı Saklama Süresi Ne Kadardır?

Uygun şekilde şişelenen ve uygun saklama koşulları oluşturulan ortamlarda zeytinyağı saklama süresi maksimum 2 yıldır. Oksijen, nem, koku ve ışık almayan ortamlarda bu süre zarfında zeytinyağı ilk günkü lezzetinde ve tazeliğinde tüketilebilir.

SIK SORULANLAR

Zeytinyağı saklama sıcaklığı ne kadardır?

Zeytinyağı şişesi nasıl olmalı?

Cam Zeytinyağı Şişelerimiz

Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık