Porselen Nedir? Porselen Ürün Çeşitleri Nelerdir?

Porselen Nedir? Porselen Ürün Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde en çok karşımıza çıkan mutfak ürünlerinin ilk sıralarında porselen tabak ve kupalar bulunur. Bu durumun en önemli nedenlerinden biri porselenin sağlıklı bir kullanım sunmasıdır. Sıcak ve soğuk yemekleri veya içecekleri güvenli şekilde tüketmemizi sağlayan porselen ürünler aynı zamanda göz alıcı şıklığa sahiptir. Günümüzde estetik ve kalite, bir üründe en çok aranan niteliklerdir. Porselen ürünlerin bu niteliklere sahip olması porselenin daha fazla tercih edilmesinde etkilidir. Porselen; doğal kaynaklı hammaddelerin kullanılmasıyla üretilen, ışık geçirgenliği bulunan ve son derece sağlıklı bir üründür. Beyaz renk, porselenin doğal rengidir ve bu renk hammaddelerden gelir. Porselenin sağlıklı olmasının temel nedenlerinden biri yaklaşık 1400 derecelik sıcaklıkta pişirilmesidir. Estetik görünümü ile göze hitap eden porselenin sağlıklı üretim teknikleri ile üretilmesi insanlarda güven oluşturur.

En Çok Kullanılan Porselen Ürün Çeşitleri Nelerdir?

Eski uygarlıklardan günümüze kadar gelmeyi başaran porselenin Portekizli ticaret gemileri sayesinde dünyaya yayıldığı bilinir. Çin’den Avrupa’ya daha sonra da tüm dünyaya yayılan porseleni, günümüzde birçok üründe görmek mümkündür. Dayanıklı ve şık bir görünüme sahip olduğu için hem evlerde hem de otel, kafe ve restoran gibi işletmelerde tabaktan fincana, tuzluktan dekoratif eşyalara kadar birçok porselen ürün kullanılır.  

Şık Sofraların Vazgeçilmezi Porselen Tabaklar

Tabak çeşitleri elbette bir mutfağın temel ürünlerinden biridir. Özellikle zengin yemek kültürüne sahip olan toplumlarda sunum ve servise çok önem verilir. Yemek kültürü ve özellikle misafir ağırlama kültürü ülkemizin önemli değerlerinden olduğu için şık sofraların kurulmasına özen gösterilir. Ev kurmaya niyetlenen kişiler alışverişe mutfak gereçlerinden başlar. Geleneklerimizin bir parçası olan çeyiz kültüründe de mutfak ürünleri önceliklidir. Bu nedenle evlenmeyi planlayan kişiler için öncelikle porselen yemek takımları alınır. Bir çeyizde en az iki yemek takımına rastlamak mümkündür. Biri günlük biri de misafir ağırlamak üzere alınan porselen yemek takımlarının en güzel modelleri özenle seçilir. Porselen tabakların farklı birçok modeli hayatı kolaylaştıracak şekilde tasarlanır. Çorbadan tatlıya kadar her yemeğe uygun porselen tabak çeşidi bulmak son derece kolaydır. Özenli ve şık sofralar kurmak istiyorsanız porselen tabak çeşitlerine mutfağınızda bol bol yer verebilirsiniz.

Porselen Kupa ve Fincanlarla Keyifli Mola

Gün içerisinde bir kupa kahve veya bir fincan çay ile kısa bir mola vermek herkesin motivasyonunu artırır. Özellikle de keyifli içim deneyimi yaşatan kupa ve fincanlar kullanmak keyfe keyif katar. Tabak çeşitlerinden sonra mutfaklarda en çok kullanılan porselen ürünler kupa ve fincanlardır. Keyifli anları zenginleştirmeye yardımcı olan porselen kupa ve fincanlar herkes tarafından çok sevilir. Güne başlarken kahvaltı sofralarında, gün içinde verilen molalarda veya akşam günü bitirmenin keyfini yaşarken porselen bardak çeşitlerinden faydalanabilirsiniz. Kupa ve fincan çeşitleri otel, restoran ve kafelerde en çok kullanılan porselen ürünlerdir. Özellikle sıcak servis edilen içecekler için kullanılan bu ürünlerin temizliği son derece kolaydır.

Porselen Nedir

Büyük Masaların Küçük Yardımcıları

Şık ve gösterişli masalarda daha çok yemek tabakları gibi büyük ebatlı porselen ürünler ön plana çıkar. Çoğu zaman küçük ebatlı ürünler pek göze gelmez. Oysa tabak ve bardak çeşitleri kadar porselen sosluk, sütlük, kürdanlık, peçetelik, yumurtalık, baharatlık ve tuzluk gibi küçük ürünlere de büyük işler düşer. Küçük ebatlarıyla hoş görünüme sahip olan bu ürünler masalarda fazla dikkat çekmese de keyifli yemeklerin önemli birer parçalarıdır. Özellikle kafe, restoran ve otellerde bu küçük yardımcı ürünler masaların demirbaşıdır. Kurulan masalarda bütünlük yakalanmasını sağlayan bu ürünlere evlerde de ihtiyaç duyulur.

Dekoratif Porselen Ürünleri

Porselen ürünlerin ev dekorasyonuna da katkıları büyüktür. Hemen hemen her evde en az bir porselen obje bulmak mümkündür. Çünkü porselen objeler şık bir duruşa sahiptir. Bulunduğu alanı hareketlendiren ve görsel olarak zenginleştiren porselen objeler çok uzun yıllardır dekorasyon amaçlı kullanılır. Porselen vazolar, dekoratif tabaklar, takı kutuları ve çinili ibrikler dekor amaçlı kullanılan bazı objelerdir. Dekoratif porselen ürünlere herkes çok değer verir. Bu yüzden porselen dekor ürünleri evlerin veya mekanların en özel ve en güzel alanlarında sergilenir.

Hediyelik Porselen Ürünler

Porselen ürünler harika bir hediye alternatifidir. Çünkü her kadın porselen ürünleri kullanmayı çok sever. Hediyeler, kurulan ilişkileri pekiştirir. Bu nedenle hediyeleşmek için özel günleri beklemeye gerek yoktur. Porselen kek standı, Türk kahvesi takımı, vazo, duvar tabağı veya şık porselen kupa hoş aynı zamanda anlamlı bir hediye olur. Bazen sevimli bir porselen tuzluk bile kocaman bir gülümsemeye neden olabilir. Porselen hediyelik seçerken hediye edilecek kişinin zevklerine uygun ürün almak faydalı olur.  

Porselen Ürün Çeşitleri

Porselen Ürünlerin Temizliği

Porselenden yapılan ürünlerin temizliği son derece kolaydır. Porselen hem elde hem de bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olduğu için temizliği zahmetli değildir. Porselen ürünlerin leke tutmaması için kullanıldıktan sonra kirli halde bekletilmemesi önemlidir. Fincan ve bardak çeşitlerinde en sık rastlanan leke; çay ve kahve lekesidir. Porselen fincan ve kupaların çay veya kahveden sonra su ile durulanması gerekir. Çay ve kahve kalıntıları sararma veya kararmalara neden olabilir. Sararmış porselenler genellikle kirli algısı yaratır. Bazı sos ve yemek kalıntıları da lekelere yol açar. Bu nedenle yemeğin ardından porselen tabakları sudan geçirip makineye yerleştirmek faydalı olur. Porselen ürünlerin elde temizlenmesi son derece kolaydır. Yumuşak bir sünger ve bulaşık deterjanı porselen tabak çeşitlerini temizlemek için yeterlidir. Dekoratif porselen ürünleri nemli bezle silmek genellikle temizlenmeleri için yeterli olur. Porselen ürünler narin yüzeye sahiptir. Bu yüzden yüzeyleri aşındıran ürünler kullanmaktan kaçınmak faydalı olur.

Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık