Porselen Nedir? Porselen Nasıl Yapılır?

Porselen Nedir? Porselen Nasıl Yapılır?

Porselenin Özellikleri

Porselen ürünler seramik ürüne göre çok daha dayanıklı, sert ve kaliteli ürünlerdir.

Porselen Nasıl Yapılır?

Porselen 4 farklı üretim aşamasından geçirilerek ürün haline gelmektedir. Tüm porselen ürünler sırası ile proses kontrolü, hamur hazırlama, şekillendirme ve pişirim süreçlerinden geçerler.
Porselen Nasıl Yapılır

1. Porselen Proses Kontrol

- Hamur Hazırlama biriminden sevkiyata kadar tüm süreçten geçen ürünlerin kriterler uygun olarak üretilmesini kontrol eder.

- Kriter dışı görülen uygulamalar durdurulur, ürünün bir kerede doğru yapılması sağlanır.

- Görülen hatalar ilgili olarak birimlere bilgi verilir, gerekli düzeltici önleyici faaliyetlerin yapılması sağlanır.

- Tüm sürecin iş akışına uygun olarak AS400 sisteminde ilerlemesi sağlanır.

2. Porselen Hamur Hazırlama

Porselen üretimi hamur hazırlama bölümünden başlar.

- Hammadde olarak kil, kaolen, kuvars, K-feldspat, kalsit, dolomit kullanılmakta olup, yüksek kalitedeki bu hammaddeler hem yurtdışında'ki hemde yurtiçinde'ki tedarikçilerinden sağlanır.

- Şekillendirilecek ürüne göre belirli oranlarda karıştırılan çamur farklı şekillendirme yöntemlerine göre ayrı ayrı işlemlerden geçirilir.

- İzostatikpres yöntemi ile şekillendirme için spray dryer da granül,

- Plastik şekillendirme için vakum preste sucuk,

- Döküm yöntemi ile şekillendirme için de döküm çamuru hazırlanır.

- Sırlama bölümünde kullanılacak şeffaf ve renkli sırlar hazırlanır.

3. Porselen Şekillendirme

1- Plastik şekillendirme (torna) - Plastik şekillendirme yöntemi ile fincan, kupa, bazı tabaklar, kase,tuzluk,şekerlik, çorbalık, tencere, hardallık, kürdanliık, yumurtalık vb, gibi ürünler yapılabilmektedir.

2- Döküm şekillendirme - Basınçlı döküm yöntemi ile kayıklar, fırın kapları amorf yapılı ürünler vb, şekillendirilir.

- Boş döküm şekillendirme yöntemi ile tuzlu ve biberlikler, kürdanlıklar, sosluklar, çorbalıklar, demlikler, demlik ve çorbalık kapakları üretilir.

- Dolu döküm şekillendirme yöntemi ile kaşıklar, bazı oval tabaklar, biblolar vb gibi ürünler üretilir.

3- Pres ile şekillendirme İzostatik pres ile şekillendirme yöntemi ile yuvarlak tabak, oval tabak, çukur tabak, kayık tabak ve kase üretimi yapılabilir. Üretimin büyük bir kısmı bu yöntem ile yapılmaktadır.
Porselen Hamur Hazırlama

4. Porselen Pişirim

Porselen Pişirme Şekilleri

-Porselen Bisküvi Pişirim

Şekillendirme bölümünde şekillendirilen ürünler sırlama öncesi belirli bir mukavemet ve su emme kapasitesine sahip olabilmesi için rutubetlerini attıktan sonra 1000°Cde ortalama 15-17 saatte bisküvi pişirim yapılır. Bisküvi pişirimini tamamlamış mamuller sırlamaya hazır hale gelir.

-Porselen Sırlama

Bisküvi pişirimi yapılan mamuller hamur hazırlama bölümünde hazırlanan sır ile Daldırmalı sırlama yöntemi ile sırlama yapılır. Triplex ve minör makinelerde otomatik daldırma ile sırlama ve bantlarda ise el ile daldırmalı sırlama yapılır. Triplex makinelerde tabaklar, minörde ise kaseler, el ile sırlamada ise kayıklar tabaklar, fincanlar, kupalar vb ürünler sırlanır.

-Porselen Sırlı Pişirim

Sırlanan tüm mamuller önce ürünlerin fırın plakalarına yapışmaması için ayakları silinir ve fırına yüklenir. Sırlı pişirimi 1350°C-1370°C de 6-7 saatte redüktif ortamda yapılır.
Porselen Pişirme Şekilleri

Porselen Kullanım Alanları

Oteller

Günümüzde beş yıldızlı otellerden küçük otellere kadar neredeyse tamamı kaliteli porselen servis malzemeleri kullanmaktadır.

Restaurantlar

Tüm restaurantlar yemek ve atıştırmalık için porselen sunum ürünleri ile servis yapmaktadır.

Cafeler

Yerli ve yabancı cafelerin çoğunda logo baskılı ve desenli farklı boyutlarda porselen malzemeler tercih edilmektedir.

Evler

Diğer birçok malzemeye göre daha doğal, hijyenik ve sağlıklı olduğu için insanlar günlük hayatlarında evlerinde porselen servis malzemelerini kullanmaktadır.

Günlük hayatımızda kullandığımız birçok ürün porselenden üretilmiştir. Porselenden üretilen kupalar, kahve fincanları, porselen tabaklar, çay fincanları, porselen kaseler, tuzluklar, biberlikler gibi birçok ürünü hem evlerde hem de otel, restaurant, cafe ve bar gibi mekanlarda yoğun olarak kullanılmaktadır. Porselen ürünler içerisinde sağlık açısından hiçbir zararlı madde bulunmadığından herkes tarafından tercih edilmektedir.

Hazır yiyecek ve içecek servisi yapan birçok mekan servislerinde logo baskılı porselen ürünleri tercih etmektedirler. Porselen üzerine yapılan bu baskılar tamamen kalıcıdır ve uzun süreli kullanım için uygundur.

SIK SORULANLAR

Porselen Ne ile Yapışır?

Porselen Hamuru Nasıl Yapılır?

Porselenin Ana Maddesi Nedir?

Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık