Menaj (Organizer) Nedir? Menaj Takımı Ne İşe Yarar?

Menaj (Organizer) Nedir? Menaj Takımı Ne İşe Yarar?

Günün en güzel saatleri hiç şüphesiz yemek saatleridir. Özellikle temiz, düzenli ve özenle hazırlanmış masalarda yenilen yemeğin tadı da keyfi de bir başkadır. Evlerde hazırlanan zengin sofralar her zaman çok keyifli olsa da cafe ve restoran gibi işletmelerde yemek yemek ayrı bir keyif verir. Bu mekanlarda yenilen yemeklerin keyifli olmasının birçok faktörü vardır. Bu keyfin nedeni konusunda akla ilk gelen; yemeklerin profesyonel aşçılar tarafından hazırlanmasıdır. Oysa bu seçenek birçok nedenden sadece bir tanesidir. Başka bir seçenek de yemeğin nasıl servis edileceğidir. Bu yazımızda özellikle Menaj Organizer hakkında konuşacağız. Restoranlarda ve kafelerde insana huzur veren bir düzen bulunur. Bu düzen oldukça geniş çaplıdır. Masaların mekana yerleşimi, sandalyelerin masalar etrafında konumlandırılması, örtü, peçete, tuzluk, kaşık, vazo ve daha birçok masa üstü ürününün aynı düzende yerleştirilmesi mekanda muhteşem bir pozitif etki yaratır. Bu düzenin verdiği huzur genellikle fark edilmez. Titizlikle düşünülmüş, hesaplanmış ve uygulanmış olan bu yerleşimler insanların yemek yeme sürecini son derece kolaylaştırır.

Menaj (Organizer) Nedir?

Belirli yardımcı lezzetlerin organize ve düzenli bir şekilde masada bulundurulmasını sağlayan ürüne menaj (organizer) denir. Hemen hemen herkesin kafelerde ve restoranlarda sık sık kullandığı bu ürünün adı pek bilinmez. Hak ettiği değerin karşılığını tam olarak alamasa da menaj yemek masaları için son derece önemlidir. Günümüzde düzenli ve estetik

Menaj Takımı Ne İşe Yarar?

Menaj ya da menaj takımı olarak adlandırılan ürün, ismen bilinmese de cismen çok popülerdir. Ketçap, mayonez, hardal, sirke ve limon suyu gibi sosları bir arada barındıran ve kolay şekilde taşınmasını sağlayan ahşap ürün menajdır. Menajın kullanımı tamamen işletmenin prosedürlerine bağlıdır. Bazı kafelerde ve restoranlarda menaj takımı yemek masasının üzerinde sabit bir şekilde konumlandırılır. Bazı mekanlarda ise masaya sonradan getirilir. Küçük fakat son derece fonksiyonel olan menaj, masada düzenin korunmasına yardımcı olur. Karmaşık ve düzensiz bir görünüme sahip olan yemek masası hem görsel bakımdan hem de psikolojik bakımdan rahatsızlık verir. Menaj sayesinde belirli ürünlerin organize halde tutulması görsel karmaşayı engeller. Bu sayede yemek faslı sakin ve huzurlu bir şekilde tamamlanır.

Menaj İçerisinde Gelen Soslar Ücretli midir?

Menaj takımı içerisinde yer alan sos çeşitleri ana yemeğin tamamlayıcı lezzeti olduğu için ücretsizdir. Şık bir şekilde ve özel olarak servis edildiği için bazen farklı algı yaratsa da menajda bulunan sos çeşitleri yemeğin bir parçasıdır. Küçük bir kutu veya estetik bir altlık olarak sunulan sunulan menaj en çok çocukların ilgisini çeker. Sosları ya da baharatları bir arada bulunduran menaj takımını çocuklar hep yanlarında isterler. Menajdan sos alıp kullanmak sonrasında tekrar menaja yerleştirmek çocuklar için son derece keyifli ve eğlencelidir.

Menaj Nedir

Kaç Çeşit Menaj Vardır?

Menajın genel olarak üç farklı çeşidi vardır.

Baharat Standı

Baharat çeşitlerini bir arada tutmaya yarayan baharat standının tek katlı ve çift katlı çeşitleri mevcuttur. Daha çok cateringler ile kafe, restoran ya da otel mutfaklarından kullanılan bu ürünler son derece işlevseldir. Şık görünümü sayesinde mutfak dekorasyonu ile kolay bir şekilde uyum sağlayan baharat standının kullanımı çok yaygındır.

Kutu Menaj

Kare veya dikdörtgen şekilde bulunan kutu menajın birçok çeşidi vardır. Bölmeli, bölmesiz ve ahşap saplı modelleri ile dikkat çeken kutu menaj çeşitleri son derece kullanışlıdır. Farklı tasarımlarla hem işletmelerin hem de müşterilerin işini kolaylaştıran kutu menajların kullanımı çok yaygındır. Bölmeli modeller tek kullanımlık paketli çay ya da kahve çeşitleri için idealdir. Ahşap saplı menaj modelleri işletme çalışanları için taşıma kolaylığı sunar. Model alternatiflerinin yanında renk seçenekleri de bulunan kutu tarzındaki menajları her işletmenin kullanmasında fayda vardır.

Altlık Menaj

Genel görünümü itibariyle şık bir duruş sergileyen altlık menaj ilk bakışta kalın bir nihale veya kalın bir ahşap tepsi gibi görünür. Oysaki son derece işlevsel bir üründür. Baharat standı ve kutu menaj uzun yıllardır kullanılırken; altlık menaj, son yıllarda popüler olan bir üründür. Sayısız çeşidi bulunan bu şık ürünler tepsi olarak da kullanılır. Çünkü bazı modellerinde tabak için bir alan ayrılmıştır. En küçük altlık menajın iki gözü bulunur. En yaygın kullanılan modeller, 3 gözlü ve 5 gözlü olanlardır. Altlık menajda bulunan gözlere genellikle küçük seramik kaseler yerleştirilir. Bu kaselerde sos çeşitleri servis edilir. Hem modern hem de estetik bir görünüme sahip bu tarz ürünlerin kullanımı da oldukça yaygındır. Hemen hemen her dekorasyona kolay şekilde uyum sağladığı için restoran, kafe ve otellerde bu ürüne rastlayabilirsiniz.

Menaj Takımı Ne İşe Yarar

Menaj Evde Kullanılır mı?

Şık bir görünüme sahip olduğu ve düzen sağladığı için menaj takımına gösterilen ilgi yoğundur. Kafelerden ve restoranlardan aşina olduğumuz ve aslında işletmeler için tasarlanan menaj çeşitleri ev kullanımına da uygundur. Bu nedenle dileyen herkes evinde ve mutfağında menaj çeşitlerine yer verebilir. Baharat standı ile işletme mutfaklarında olduğu gibi evinizin mutfağında baharat çeşitlerini bir arada üstelik şık bir şekilde bulundurabilirsiniz. Kutu ve altlık menaj takımları da masa düzeni sağlamanıza yardımcı olur. Menaj çeşitleri genellikle ahşaptan yapılır. Masaların olduğu kadar mutfağında havasını değiştiren menaj takımları ile misafirlerinizi daha keyifli ve organize şekilde ağırlayabilirsiniz. Altlık menaj çeşitleri ile kahvaltı sofralarında bal, reçel ve meyve pürelerinin diğer öğünlerde ise ketçap, mayonez ve hardal gibi sosların servisini yapabilirsiniz. Her öğünde masa düzeni oluşturulmasında etkili olan menaj takımları işletmeler için logo baskıyla kişiselleştirilebilir. İşletmelerin logolu ürünler ürünler kullanması daha kurumsal bir etki yaratır. Bu nedenle menaj kullanmayı planlayan işletmelerin logo baskı yaptırması tavsiye edilir.

Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık