Çay Fincanı Nasıl Temizlenir?

Çay Fincanı Nasıl Temizlenir?

Çay ve kahve sunumlarının şıklığının korunması için fincanların temiz ve parlak olması gerekir. Nescafe çay fincanlarının temizliğinde dikkat edilmesi gereken bazı ince noktalar vardır. Bunların en önemlisi fincanın hangi malzemeden üretilmiş olduğudur. Çünkü her malzemenin farklı temizleme standartları vardır. Ayrıca üzerinde baskı olan fincanların da farklı temizleme koşulları bulunur. Fincan tasarımları da temizlemede önemli bir detaydır. Çünkü bazı tasarımlarda detayların temizliğine dikkat edilmelidir. Çay fincanı temizlerken nelere dikkat edilmelidir şu şekilde sıralanabilir;

-Çay - kahve fincanının hangi malzemeden üretilmiş olduğu (cam, porselen veya seramik vb.),

-Fincanların tasarımında baskı ya da desen olup olmadığı (resim, logo veya çeşitli desenler vb.),

-Fincanların rengi ve bu rengin nasıl elde edildiği (kendinden renkli seramik ya da boyama gibi),

-Çay - kahve fincanlarının malzeme olarak kalınlığı ve fincanların ebatları,

-Çay - kahve fincanlarının nerede nasıl kullanıldığı (kalabalık yerlerde kullanılan fincanlar için hijyenik temizlik kuralları uygulanmalı),

-Fincanlarda lekeler olup olmadığı (leke varsa ne lekesi olduğu ve bu lekenin nasıl oluştuğu),

-Fincanlara zarar vermeyecek, zararlı içeriği olmayan deterjan kullanılması, şeklindedir.

Hangi Çay Fincanı Ne Tür Temizlik Gerektirir?

Çay - kahve fincanları genellikle porselen, cam ya da seramikten üretilir. Fincanın üretim malzemesi temizlik standartlarını belirler. Her malzemenin kendine özgü kalite koşulları vardır. Doğru şekilde temizlenmeyen fincanlar malzeme nedeniyle çabuk eskiyebilir ve uzun süre kullanılamaz.


Porselen çay fincanı nasıl temizlenir?

Porselen çay fincanları bulaşık makinesinde belli kurallara göre yıkanabilir. Aşırı sıcak ve yoğun deterjan porseleni yıpratır. Porselen çay fincanları 50 dereceden yüksek olmayan, hassas programda yıkanmalı, ayrıca da aşındırıcı ve ağartıcı olmayan deterjan çeşitleri tercih edilmelidir. Porselen sıcaklık değişimlerinde kırılabilir, bu nedenle yıkama bittikten sonra hemen makineden alınmamalıdır. Makinenin kapağı açılarak soğuması beklenen fincanlar sonrasında kurutulmalıdır.

Cam çay fincanı nasıl temizlenir?

Cam doğal olduğu kadar narin bir malzemedir. Ürünlerin kullanım talimatında aksi belirtilmiyorsa cam fincanlar makinede yıkanabilir. Ancak üzerinde baskı olan cam fincanlar makinde yıkanmaz. Kırılma, çizilme veya çatlama olmaması için makineye fincanlar birbirine değmeyecek şekilde yerleştirilmelidir. Cam fincanlar için 4 dH altındaki yumuşak su kullanılmalıdır. Sıcaklık olarak 60 derece üzerine çıkılmamalıdır. Cam fincanlar alüminyum malzemelerle birlikte asla yıkanmamalıdır. Fincan içersinde kalan içecek kalıntıları hemen temizlenmelidir. Yoksa fincanda lekeler oluşur. Deterjan ayarında kullanılmalıdır. Fazla deterjan kullanılmamalıdır.

Çay Fincanı Nasıl Temizlenir

Seramik çay fincanı nasıl temizlenir?

Seramik çay fincanlarının kullanım talimatında bulaşık makinesinde yıkanabilir diyorsa seramik fincanlar makinede yıkanabilir. Seramik kırılgan bir malzeme olduğundan yıkama sırasında bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Sırlanmamış seramik fincanlar elde yıkanmalıdır. Seramik fincanlar makinede 6 veya 7 yıkamadan sonra yıpranabilir. Bu nedenle elde yıkanması çok daha iyi bir tercih olacaktır. Seramik çay fincanlarını elde yıkayarak daha uzun süre bozulmadan kullanmak mümkündür.

Çay Fincanlarındaki Lekeler Nasıl Çıkarılır

Çay Fincanlarındaki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Her şeyden önce leke oluşmasını önlemek için bazı rutinleri tekrar etmek gerekir. Fincanlarda içecek içildikten sonra fincanları sudan geçirmelisiniz. İçinde kalıntı olursa lekeler oluşur. Kahve ve çay lekeleri oluşmuşsa sıcak ve karbonatla lekeleri çıkarabilirsiniz:

-Öncelikle bir miktar su kaynatın

-Kaynattığınız suyu fincana dökün

-Suya bir tatlı kaşığı karbonat ekleyin

-Diş fırçasıyla fincanı temizleyin

Sirke kullanarak da lekeleri çıkarmak mümkündür.Ilık suya bir miktar sirke ekleyerek fincanları sirkeli ılık suda bekletebilirsiniz. Bu yöntemleri uygulayarak Lekelerin giderek kaybolduğunu görebilirsiniz. Ancak baskılı, desenli, logolu fincanlar için bu tür işlemler uygulamamak gerektiğini unutmamalısınız.

Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık