Cam Nedir? Cam Neyden Yapılır?

Cam Nedir? Cam Neyden Yapılır?

Hayatın hemen hemen yer yerinde kendine yer bulan cam; özellikle pencerelerde, mutfak eşyalarında, aynalarda, mobilyalarda, aydınlatma sistemlerinde ve daha pek çok farklı alanda karşınıza çıkar. Peki, cam nedir, neyden yapılır?

Cam Nedir?

Temel olarak kumdan elde edilen cam, elde edilmek istenen yapıya bağlı olarak soda, kalker, dolomit, kireç gibi minerallerle desteklenerek de üretilen bir malzemedir. Oldukça kırılgan ve hassas olan bu malzeme, aynı zamanda sağlıklı, kullanışlı ve estetik bir görünüme sahip olmasıyla çok sevilir.

Cam Neyden Yapılır?

Camın ham maddesi kum olsa da çeşitli mineraller de içerisinde yer alabilir, özellikle soda ve kireç kullanımı kumun erime noktasını düşürmek adına oldukça önemlidir. Ortalama 1500 derecede eritilerek elde edilen cam, kırılgan yapısını da yine benzeri mineraller sayesinde destekleyerek çok daha dayanıklı bir malzeme olarak ortaya çıkar.

Cam Nedir?

Cam Nasıl Üretilir?

Kum ve kireç, dolomit, soda, kalker gibi minerallerin bir araya getirilmesi, ardından yüksek sıcaklıkta eritilmesi sonucu üretilen cam, oldukça dayanıklı ve kullanışlı bir malzeme haline gelir. Üretim sürecinde presleme, üfleme gibi yöntemler de kullanılır. Özellikle dekoratif cam ürünlerinde üfleme yöntemlerine eğilim oldukça fazladır.

Cam Neyden Yapılır?

Cam Şişe Kullanımının Faydaları

Cam sağlıklı ve hijyenik kullanım imkanı sunduğu için özellikle şişelerde sıkça tercih edilir. Cam şişe kullanımının faydaları ise dikkat çekicidir. İnsan sağlığına zarar vermeyen doğal bir yapısı vardır. Zarif ve kullanışlı olmanın yanı sıra; su, nem ve hava geçirmediği için içerisindeki malzemeyi en iyi şekilde korur. Isıya karşı da fazlasıyla dayanıklıdır. Geri dönüştürülebilir olması ise yarınlar için oldukça önemlidir.

SIK SORULANLAR

Cam nasıl oluşur?

Cam nasıl elde edilir?

Cam nasıl yapıştırılır?

Buğulu cam nasıl temizlenir?

Cam nasıl parlatılır?

Cam ürünlerimiz

Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık