Bitki Çayı Nedir? Bitki Çayı Bardağı ve Modelleri

Bitki Çayı Nedir? Bitki Çayı Bardağı ve Modelleri

Geçmiş yıllarda doğayla iç içe yaşayan insanların günlük rutini olan bitki çayları, günümüzde yaşamın yoğun temposundan yorulan ve bunalan insanların alternatif arayışları sayesinde yeniden eski popülerliğine kavuşuyor. Günümüzde artık kimyasal içeriklerinden dolayı sadece anlık bir ferahlık veya sıcaklık kazandıran içecekler yerine, doğal içeriklerinden dolayı etkileri uzun süreli olan bitki çayları tercih ediliyor.

Bitki Çayı Bardağı ve Modelleri

Bitki çayı; çeşitli ot, bitki ve baharatların sıcak suda kaynatılması veya demlenmesinden elde edilen çaydır. Her bitkinin kendine özgü bir kokusu ve aroması olduğu için her bitki çayının da eşsiz aroması bulunur. Bu özelliğin yanı sıra bitki çaylarının rahatlatan etkileri de vardır. Çok eski kültürlerde şifa bulmak adına kullanılan bitkiler günümüzde de insanlığa faydalı olmaya devam ediyor.

Bitki Çayı Nasıl Tüketilir?

Bitki çayı diğer çay çeşitleri gibi sıcak olarak tüketilir. Bu sıcaklığın kaynama derecesinde olmaması önemlidir. Çünkü kaynama derecesindeki sıcaklıklar ağız ve boğazda yanıklara neden olabilir.

Bitki Çayını Hangi Bardakla İçmek Gerekir?

Bitki çayı sıcak olarak tüketildiği için bardak seçimi çok önemlidir. Tercih edilen bardağın hangi materyalden yapıldığına dikkat etmek gerekir. Plastik bardaklar sıcak içecekler için uygun olmadığından dolayı bitki çayı içerken bu bardakları kullanmamak faydalı olur. Cam, porselen ve seramikten yapılan bardak ve kupalar bitki çayı için idealdir. Günümüzde bitki çaylarının hem kolay hem de keyifli şekilde içilebilmesini sağlamak için bitki çaylarına özel süzgeçli ve kapaklı kupa mug bardak çeşitleri bulunur. Bu bardaklar sayesinde bitki çayını tek bir kupada hem demleyebilir hem de içebilirsiniz. Kupa içine basit şekilde yerleştirilen ve kolay bir şekilde çıkarılabilen süzgeç yardımıyla başka mutfak gereçlerine ihtiyaç duymaksızın lezzetli bitki çayları demlemek mümkündür. Mükemmel tasarımıyla bitki çayını demlemeyi ve keyifli şekilde içmeyi sağlayan süzgeçli kapaklı kupa mug bardakların temizliği de son derece kolaydır. Bu fonksiyonel bardaklar hem ev hem de kafe, restoran ve otel gibi işletmeler için de idealdir. Bitki çayı tüketmeyi seven herkesin hayran kaldığı bu harika tasarımlı bardakların her evin ve her işletmenin mutfağında olması faydalıdır.

Bitki Çayı Nasıl Demlenir?

Bitki çaylarını en faydalı şekilde tüketebilmek için demleme yöntemine özen göstermek gerekir. Her bitkinin demlenme süresi farklıdır. Bu nedenle bitki çayı alırken demleme süresini satıcıdan öğrenmek faydalı olur. Bunun yanı sıra bazı bitkiler kaynatılmaya bazıları ise sadece demlenmeye uygundur. Bu konu hakkında da detaylı bilgiler edinmek son derece faydalıdır. Yanlış şekilde hazırlanan bitki çayları beklenen etkiyi göstermeyebilir veya beklenenin aksine etkiler yaratabilir. Demlemeye uygun olan bitkilerin demleme süresi ortalama 3 ila 5 dakikadır. Kısa sürede demlenebilen bitkiler için süzgeçli kapaklı kupa mug bardak kullanılabilir. Süzgeç içerisine yeterli miktarda bitki ekledikten sonra kupa içine süzgeç yerleştirilir ve kaynayıp ilk sıcaklığı geçmiş olan su yavaş yavaş kupaya ilave edilir. Yeterli miktarda sıcak su ekledikten sonra kupa mug bardağın kapağı kapatılarak önerilen demleme süresi dolana kadar beklenir. Çay demini aldıktan sonra süzgeç kupadan çıkarılır ve bitki çayı afiyetle içilir. Bitki çayı yapmak için bitkinin kaynatılması gerekiyorsa çelik veya bakır cezve kullanılabilir. Kaynatılarak hazırlanan bitkiler hakkında detaylı bilgilere sahip olmak faydalıdır.

Bitki Çayı Nasıl Demlenir

Bitki Çayına Şeker Konulur mu?

Uzmanlar, bitki çaylarının doğal aromasını ve tadını bozmadan tüketmeyi öneriyor. Bu nedenle bitki çaylarına şeker ilave etmemenin daha ideal bir davranış olduğu söylenebilir. Fakat bitki çayını mevcut haliyle tüketmekte zorlanan ve çayı tatlandırma gereği duyan kişiler için şeker yerine bal kullanmaları tavsiye ediliyor. Şekerin hammaddesi her ne kadar bitki olsa bile, sofralarımıza gelene dek birçok işlemden geçiyor. Bal ise işlemden geçmeden sofralarımıza geliyor. Bu nedenle bal şekere göre doğal ve faydalı bir gıdadır. Bitki çaylarına az miktarda ilave edilmesi uygundur.

Bitki Çayı Ne Zaman İçilir?

Bitki çaylarını tüketirken söz konusu bitkinin etken maddelerini bilmek son derece faydalıdır. Çünkü her bitki insanları farklı şekilde etkiler. Bazı bitki çayları enerji verirken, bazıları inanılmaz derecede rahatlama hissi verdiğinden dolayı uyku getirebilir. Bu etkileri dikkate almak ve buna göre çay tüketmek önemlidir. Örneğin; uzun bir yolculuğa çıkmayı planlıyorsanız gevşemeye yardımcı olan bitki çaylarını tüketmemeniz faydalı olur. Çünkü gevşeme ve rahatlama hissi yola ve direksiyona hakimiyeti zorlaştırabilir. Ayrıca enerji veren ve dinginlik kazandıran bitki çaylarının da uyku öncesi içilmemesi tavsiye edilir. Çünkü bu çaylar uyumayı zorlaştırarak uyku düzeninin bozulmasına neden olabilir. Bitki çaylarını ideal zamanda tüketebilmek için hangi bitkinin ne tür etkileri olduğunu doğru şekilde bilmek son derece faydalıdır. Bunun yanı sıra etkilerine bakılmaksızın bitki çaylarının genel olarak günde 2 fincandan fazla içilmemesi tavsiye edilir.
Bitki Çaylarının İyileştirici Etkileri Var mıdır?

Bitki Çaylarının İyileştirici Etkileri Var mıdır?

Bitki çayları tek başına iyileştiren değil iyileşmeyi destekleyen içeriklere sahiptir. Bu nedenle herhangi bir rahatsızlık söz konusu olduğunda öncelikle doktor muayenesinden geçmek gerekir. Eğer doktor ilaçların yanı sıra bitki çayı tüketmeyi öneriyor ise tedaviye destek amaçlı bitki çayı tüketilebilir. Bazı ilaçların bitki çayları ile etkileşimi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle herhangi bir rahatsızlıktan dolayı düzenli olarak ilaç kullanılıyorsa bitki çayı tüketmeden önce doktora danışmak gerekir.

Bardak Tercihi Bitki Çayının Tadını Etkiler mi?

Bardak tercihi sadece bitki çaylarında değil tüm içeceklerde önemlidir. Bu nedenledir ki her içeceğe özel farklı tasarımlarda bardak çeşitleri bulunur. Bitki çaylarının içimi ince yapılı porselen kupalarda daha keyiflidir. Her mevsim bitki çaylarını lezzetli ve keyifli şekilde içmek için son yılların trendi kupa mug bardakları tercih edebilirsiniz.

Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık